Eleni wiek
eleni wiek; Eleni Tzoka przyszła na świat 27 kwietnia 1956 roku. Bielawa to polska piosenkarka urodzona w Grecji.
Miłość i religia to dwa solidne filary, które Eleni zyskała od rodziców w wyniku swojego wychowania. Ponieważ w okolicy, w której dorastała, nie było cerkwi, jej rodzice poszli na nabożeństwo katolickie. W związku z tym została wychowana w katolickim gospodarstwie domowym. Ich dom wypełniony był elementami kultury zarówno polskiej, jak i greckiej, a tradycje każdego z nich wplatały się w siebie.
Grecy mieli tradycję spotykania się 1 stycznia każdego roku, aby omówić przyszłe zgromadzenia i poczynić przygotowania do ich odbycia się w Grecji w następnym roku. Spodziewali się powrotu, ale sprawy nie potoczyły się zgodnie z oczekiwaniami. Dwóch braci Eleni związało się z Polkami, które po przeprowadzce również biegle posługiwały się greką. W końcu wrócili do Grecji, zabierając ze sobą jej rodziców. Z kolei Eleni jest zadowolona z decyzji o pozostaniu w Polsce i nie żałuje swojej decyzji. Podczas pobytu w Grecji artystka wybiera się w podróż do rodziny i bierze wolne. Sześcioro jej pozostałych rodzeństwa nazywa to miejsce swoim domem.
Tzoka urodził się w Polsce, gdzie w latach pięćdziesiątych jego rodzice wyemigrowali z Grecji, co uczyniło go rodem z tego nowego kraju. Była dziewiątym dzieckiem, więc jej rodzice i kilkoro jej rodzeństwa nieustannie dla niej bawiło się lub śpiewało, kiedy była jeszcze mała, w wyniku czego od najmłodszych lat bardzo doceniała muzykę. Pierwsze doświadczenia z występami przed publicznością miała, gdy była uczennicą szkoły podstawowej. Mniej więcej w tym okresie należała do dziecięcej grupy Niezapominajki. Kilka lat później zespół Ballada, który pomogła założyć jeszcze w liceum, wybrał ją na swoją główną wokalistkę.
Tzoka rozpoczęła karierę zawodową jako muzyk w 1975 roku, kiedy została członkiem zespołu Prometheus, który niedawno powstał w Sopocie. Jej pierwszy występ dla publiczności odbył się 20 lipca tego samego roku w pobliskim Gdańsku.
W 1980 roku Eleni, czyli Elena jak jest częściej znana w całej Polsce, wydała swój debiutancki solowy album. Po wydaniu swojego pierwszego albumu studyjnego szybko stała się odnoszącą sukcesy artystką solową. Zaczęła występować nie tylko w Polsce, ale także w innych częściach świata. Występowała dla polonijnych w różnych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji, Szwecji.
Tzoka wystąpił na scenie podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu cztery razy.
Na scenie Eleni radzi początkującym artystom, że najważniejsze to być sobą, szanować innych i swoją publiczność oraz pamiętać, że bez nich nie ma komu śpiewać. Bez nich nie ma dla kogo działać.
Niektóre z jej najbardziej znanych piosenek to „Miłość jak wino”, „Za dużo miłości” i „Tylko w twoich rękach”. Z okazji 30. rocznicy rozpoczęcia kariery artystycznej Eleni wydała książkę pt. „Nic miłości nie przezwycięży”, która jest zbiorem wywiadów o życiu artystki.
Jej mąż Fotis Tzokas jest bratem założyciela Prometeusza Kostasa Tzokasa, a także jej mężem. W tej chwili Fotis pełni funkcję jej menedżera i przyczyniła się do skomponowania niektórych jej utworów. Kiedy w końcu zobaczyli swoje jedyne dziecko, Afrodytę, ogarnęło ich podekscytowanie. Ich ukochana córka była bez wątpienia najbardziej ukochaną własnością, jaką posiadali. Miłość, jaką mają do siebie nawzajem i ich gotowość do zaakceptowania innych i siebie takimi, jakimi są, czyni Greków sławnymi. Lata, które minęły, pozwoliły potomstwu Eleni dorosnąć do pięknej młodej damy. Trudno było zignorować niezwykłą urodę Afrodyty, z jej delikatnymi rysami, oczami z dużymi guzikami i kruczoczarnymi lokami. Jej pracownicy zaczęli zwracać na nią uwagę niemal natychmiast. W ich oczach była czymś więcej niż tylko piękną kobietą; była też ciekawą osobą.
Dla nich była oboje. Jej współcześni uważali, że była lepsza od wszystkich innych. Młoda dama słynęła z wybitnych wdzięków towarzyskich i zawsze zachowywała się we wzorowy sposób. Nawiązywanie nowych znajomości i przygotowywanie się na przyszłość w tym momencie życia wydawało jej się czymś normalnym.
20 stycznia 1994 roku był strasznym dniem w historii Stanów Zjednoczonych. Kiedy nadszedł czas, aby Afrodyta przeszła przez swoją zwyczajową wieczorną rutynę, nigdzie jej nie było. Eleni została wezwana przez kogoś, kto zażądał znacznej sumy pieniędzy w zamian za uwolnienie córki tej samej nocy. Tajemnicza osoba w żadnym momencie nie była w stanie ponownie nawiązać kontaktu z zrozpaczonymi rodzicami. 22 stycznia 2018 r. w mediach spore zainteresowanie wzbudził młody mężczyzna o imieniu Tzoka, który ma 16 lat i jest w biegu.
Wszyscy zdawali sobie sprawę, że jest to opowieść o dziecku Eleni i że jest dyskutowana. Policja przeprowadziła poszukiwania zaginionej dziewczynki w nadziei, że odnajdą ją żywą i zdrową. Niestety, ten dzień przyniósł najgorszy scenariusz, kiedy zdano sobie sprawę, że znaleziono ciało Afrodyty. Jeden strzał w głowę wystarczył, by zakończyć jej życie. Dzień wcześniej 21-letni chłopak córki Eleni przyznał się do śmierci narzeczonej, która została zatrzymana. Został aresztowany dzień wcześniej. 31 maja 1995 r. został uznany za winnego przez Sąd Wojewódzki w Poznaniu i skazany na 25 lat więzienia.
Zrobiła ruch, który nie zrozumieliby wszyscy pogrążeni w żałobie rodzice, pomimo faktu, że rodzice Eleni byli niepocieszeni po swojej stracie. Piosenkarka odbyła rozmowę telefoniczną z matką sprawcy, podczas której poinformowała ją, że obie ich rodziny przeżywają wyjątkowo trudne chwile. Kiedyś powiedziano, że Eleni nie żywiła najmniejszej nienawiści do młodego człowieka. Ponieważ ich matka dźwigała tak okropny ciężar, piosenkarka współczuła tej rodzinie i miała dla nich słabość. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że przyjaźniła się z Afrodytą i darzyła ją wielkim szacunkiem. W trakcie ich dyskusji Eleno podzieliła się wiadomością, że oboje mieliśmy zmarłe dzieci. Ona też zabrała jej kawałek swojego dziecka. Nie jest łatwo zrobić którąkolwiek z tych rzeczy. Zakres przebaczenia Eleni zrobił wrażenie na wielu ludziach. Wybaczenie komuś może być trudne, ale jeśli ktoś w ciebie wierzy, nie masz innego wyboru, jak tylko dołożyć wszelkich starań w jego imieniu. Życie innej osoby jest warte więcej niż czyjaś niechęć do niej.
Występy Eleni jako piosenkarki na imprezach organizowanych przez stacje telewizyjne to jeden z powodów, dla których niektóre z jej kolęd należą do najbardziej znanych.
Tzoka została uhonorowana licznymi wyróżnieniami. Jej rzeźbę uhonorującą ją tytułem „Złotej Muzy Polskich Nagrań” wręczyła jej w 2002 roku państwowa organizacja muzyczna Polskie Nagrania. Oprócz wielu innych wyróżnień, które zdobyła w uznaniu pracy z Fundacją na rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, w 2003 roku została uhonorowana Nagrodą Złotego Serca. W 2004 roku została odznaczona Medalem Św. Brata Alberta w uznaniu jej działania filantropijne, które obejmowały pomoc osobom chorym na AIDS i niepełnosprawnym. Jej interakcje z młodzieżą i jej charytatywne występy w instytucjach pomocy społecznej i więzieniach były cytowane jako niektóre z oficjalnych uzasadnień nagrody. Ponadto Tzoka jest Kawalerem Orderu Uśmiechu, co jest niezwykle prestiżowym wyróżnieniem.