Prońko wzrost

Prońko wzrost; Krystyna Proko przyszła na świat w Gorzowie Wlkp w Polsce czternastego dnia pierwszego miesiąca 1947. Pochodząca z Polski wokalistka i kompozytorka.

Jej rodzina pochodzi z Łemków i miała szczęście spędzić tam znaczną część swojego dzieciństwa przed wybuchem wojny. Zdecydowała się na specjalizację z inżynierii chemicznej dla swoich zajęć akademickich. Następnie kontynuowała naukę na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej. Jej pierwszy występ miał miejsce w 1969 roku.

Prońko wzrost
Prońko wzrost

Matka, ojciec i siostra Krystyny ​​Proko zachęcali ją do kariery muzycznej. Próbowali nawet założyć zespół, ale nie trwało to długo, zanim porzucili ten pomysł. Dzięki swojej zawziętej determinacji Prosko stała się najbardziej rozpoznawalną postacią polskiej muzyki XX wieku.

Wspomniała, że ​​mieszkanie, w którym mieszkała jej rodzina, przygotowało ją do zamieszkania w trzypiętrowej kamienicy. Przypomniała sobie, że kiedy była młodsza, ona i jej przyjaciele bawili się na wspaniałym podwórku, które znajdowało się pod skarpą. Choć Krystyna mogła rozpocząć swoją edukacyjną drogę w przedszkolu muzycznym, postanowiła „stąpać twardo po ziemi”, wykonując zawód w chemii.

W listopadzie 1966 roku rozpoczęła karierę artystyczną jako organistka i wokalistka w rodzinnym zespole „Reflex”. W skład zespołu zaangażowani byli także inni muzycy, w tym jej bracia Piotr (saksofon) i Wojciech (kontrabas i gitara basowa). Ona i jej brat Piotr otrzymali indywidualne wyróżnienia kwalifikacyjne za swój pierwszy występ na Kaliskim Ogólnopolskim Festiwalu Awangardy Beatowej w 1969 roku.

Jeśli jesteś fanem świetnej muzyki, nie powinieneś ograniczać się tylko do jednego rodzaju muzyki, bo inaczej nie będziesz w stanie docenić tak bardzo, jak mógłbyś być.

Choć przez krótki czas była zatrudniona jako laborantka w Sanepidzie w Gorzowie, nie mogła zapomnieć o sobie ze względu na aspiracje muzyczne. Po skończonej pracy wsiadała do pociągu do Rzeszowa, gdzie dołączała do amatorskiego zespołu na kilkugodzinny występ.

Do wielu sukcesów artysty w branży muzycznej należą występy na trasach koncertowych, festiwalach i innych konkursach. To tylko niektóre z wielu dokonań artysty.

W wieku 15-16 lat była członkinią zespołu Koman, gdzie po raz pierwszy spotkała mężczyznę, który miał zostać jej mężem, Janusza Komana. Z drugiej strony związek małżeński okazał się niestabilny.

Prońko wzrost

Wystąpiła “Co robisz, chłopcze?” oraz „Martwe pejzaże” w 1973 w ramach Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie, który odbył się na XI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Pierwsze miejsce zajęła na 13. KFPP z piosenką „Niech serce kołysze cię do snu”, którą wcześniej występowała na 12. KFPP w Opolu i wygrała za najlepszą aranżację utworu „Papierowe ptaki”.

W plebiscycie magazynu muzycznego „Non-Stop” w 1975 roku została wybrana najlepszą polską wokalistką, a w tym samym plebiscycie jej piosenka „Let my heart…” została wybrana najlepszą piosenką tego okresu. rok. Na XVI KFPP, która odbyła się w Opolu w 1978 roku, uzyskała czwarte miejsce za „Modlitwę o prawdziwą miłość”. Rok później triumfowała w 17. edycji festiwalu, zajmując pierwsze miejsce w konkursie „Premier” z piosenką „Wspomnienia tamtych dni”, którą wykonała w duecie ze Zbigniewem Wodeckim.

W 1979 roku otrzymała tytuł „Zasłużonej Działaczki Kultury”, aw 2008 roku została odznaczona Srebrnym Medalem Gloria „Zasłużony Kulturze” za zasługi dla świata kultury.

W latach 2014-2018 była członkiem Rady Miejskiej m.st. Warszawy.

Ze względu na to, że nie miała własnych dzieci, Proko uwielbiała Mateusza, który należał do jej siostry Magorzaty. Po jednym z jej występów brał udział w kolizji pojazdu. Mimo usilnych starań medyków nie udało się go uratować. Po śmierci siostrzeńca w 2011 roku piosenkarka tymczasowo wycofała się z występów na scenie.

Oprócz tego była zatrudniona w dziennikarstwie muzycznym, gdzie prowadziła własne audycje radiowe w różnych stacjach w całym kraju. Oprócz tego aktorka była zaangażowana w teatry i pracowała z młodymi piosenkarzami. Wcześniej przez dziesięć lat (2000-2010) była instruktorem śpiewu w Wyższej Szkole Muzyki i Kultury w Lublinie.

Jej oficjalne konto na Instagramie można znaleźć pod szyldem @krystynapronko_official.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *