Wojciech Jagielski wiek

Wojciech Jagielski wiek; Wojciech Jagielski jest doświadczonym dziennikarzem, od wielu lat związanym z polską gazetą „Gazeta Wyborcza”. W Goworowie urodził się 12 września 1960 roku.

Dzięki zaangażowaniu w monitorowanie konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii i Gruzji doskonale rozumie wyzwania, przed którymi obecnie stoją Afryka, Azja Środkowa, Kaukaz i Zakaukazie.

Wojciech Jagielski był obecny na wielu ważnych wydarzeniach politycznych XX wieku. Jest laureatem najbardziej prestiżowych nagród dziennikarskich w Polsce, w tym honorowego odznaczenia dla Bene Merito oraz Nagrody im. Dariusza Fikusa.

Edukacja

Wykształcenie średnie Jagielski otrzymał w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława w Warszawie, które ostatecznie ukończył. Swoją edukację ukończył na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Początkowo zamierzał ukończyć studia polityczne; ale kiedy w 1981 roku w Polsce wprowadzono stan wojenny i wprowadzono obowiązek uczęszczania do szkoły, zmienił kierunek swoich niezależnych studiów na afrykanistykę. Wcześniej studiował politykę.

Kariera

Zanim rozpoczął pracę w „Gazecie Wyborczej”, w latach 1986-1991 był pracownikiem Polskiej Agencji Prasowej. Do 2012 roku często się tym zajmował, ale potem wrócił do współpracy z PAP. Do 2012 roku często był z tym związany.

Raport z 2018 roku zatytułowany „Na Wschód z Zachodu” śledzi Jagielskiego, który przemierza tzw. „hipisowską drogę” przez kraje Afganistanu, Pakistanu, Nepalu i Indii. Na tle osobistych dygresji i opisów naukowych, takich jak te pochodzącego z Warszawy Kamala i „Świętego”, holenderskiego ekspata, który kilkadziesiąt lat temu przeniósł się do Indii, pojawiają się myśli o wolności, wojnie i egoizmie.

Wojciech Jagielski wiek
Wojciech Jagielski wiek

Jagielski mówi o sobie: jestem przedstawicielem ginącego gatunku, mamutem. Twierdzi, że kiedyś od dziennikarza wymagano znawstwa. Dziś natomiast, gdy obowiązuje coraz krótsza forma wypowiedzi, zbyt wielka wiedza stanowi przeszkodę, zbyteczne obciążenie. Przeszkodą jest też zbyt “wąska” specjalizacja. “Bo cóż to jest te 50 afrykańskich krajów? – ironizuje. – Na co komu potrzebny człowiek, który ma o nich coś konkretnego do powiedzenia?”

Książki

W wydanej w 1994 r. książce Dobre miejsce na śmierć Jagielski szczegółowo opisał swój czas spędzony na Kaukazie i Zakaukaziu w okresie rozpadu Związku Radzieckiego i tworzenia nowo niepodległych narodów (Dobre miejsce do umierania).

Nocni wdrowcy to druga książka Jagielskiego, która została przetłumaczona na język angielski. Została opublikowana w 2012 roku przez Seven Stories Press i nosiła tytuł „Nocni wędrowcy”. Ta książka opowiada historię dzieci, które wstąpiły do ​​Armii Oporu Pana w Ugandzie, a następnie musiały uciekać przed wojskiem i ich przerażającym przywódcą, Josephem Kony. Młodzi ludzie dołączyli do LRA, ponieważ bali się swoich rodziców.

Burning the Grass: At the Heart of Change in South Africa, 1990-2011 to książka opublikowana w 2015 roku przez Seven Stories Press. Książka skupia się na zabójstwie południowoafrykańskiego zwolennika białej supremacji Eugène’a Terre’Blanche’a w 2010 roku. Terre’Blanche był liderem skrajnie prawicowej grupy politycznej Afrikaner Weerstandsbeweging w chwili jego śmierci.

Nagrody i wyróżnienia

⦁ Nagroda SDP (1996)
⦁ Nagroda im. Pruszyńskich (1996)
⦁ Nagroda Warszawskiej Premiery Literackiej (2002)
⦁ Nagroda im. Dariusza Fikusa (2002)
⦁ Nagroda im. księdza Józefa Tischnera (2003)
⦁ Nagroda Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera (2003)
⦁ nominacja do Nagrody Literackiej Nike (2003) za książkę Modlitwa o deszcz
⦁ tytuł książki września Warszawskiej Premiery Literackiej 2004 za Wieże z kamienia
⦁ Studencka Nagroda Dziennikarska MediaTory (2008)
⦁ Odznaka Honorowa „Bene Merito” (2009)
⦁ finał Nagrody Literackiej Nike (2010) za książkę Nocni wędrowcy
⦁ Nagroda Fundacji im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego (2014)
⦁ Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2014)
⦁ nominacja w III edycji Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej (2015) w kategorii „najlepsza książka” za książkę Wszystkie wojny Lary
⦁ nominacja do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2015 za Reportaż Literacki za książkę Wszystkie wojny Lary

Życie małżeńskie

Wojciech Jagielski związał się z przepiękną Grażyną Jagielską. Grażyna Jagielska jest polską autorką, a także tłumaczką angielskich dzieł literackich (ur. 1962). W 1986 roku ukończyła Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Dziennikarstwo i Nauki Polityczne. Jej głównym celem akademickim była indologia, gdy była na Uniwersytecie Warszawskim. Oprócz Poznania uczęszczała do szkoły zarówno w Poznaniu, jak iw Chicago. W ramach swojej roli w Banku Światowym była odpowiedzialna za eskortowanie gości po budynku, a także wykonywanie zadań jako sekretarka i tłumacz. Od 1993 roku pracuje jako tłumacz literatury angielskiej, specjalizując się w tłumaczeniach utworów.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *