jerzy bińczycki choroba
jerzy bińczycki choroba; Jerzy Biczycki był polskim aktorem najbardziej znanym ze swoich występów w polskim teatrze i filmie. Urodził się 6 września 1937 roku w Witkowicach, zmarł 2 października 1998 roku w Krakowie.
Rok 1961 był rokiem, w którym ukończył z dyplomem warszawskiej Akademii Teatralnej. Po uzyskaniu dyplomu znalazł pracę w Teatrze im. Stanisława Wyspiaskiego w Katowicach i tam jest do dziś. Jego pierwszą rolą w filmie była rola Starka w filmie Roberta Penna Warrena The People of the Kingdom.
Rok 1975 to początek jego kariery reżyserskiej i aktorskiej we własnych adaptacjach dwóch dramatów Antoniego Czechowa: Niedwied i Auschwitz. W 1962 zadebiutował w filmie fabularnym Drugie Bank, w którym zagrał rolę policjanta. W następnych latach został obsadzony w rolach drugoplanowych, z których większość była przeciwnikiem. To właśnie w inscenizacji Jerzego Antczaka Nocy i dnie Marii Dbrowskiej z 1975 roku otrzymał rolę Bogumi, co uważa się za jego przełomową kreację. Aktor zagrał już w kilku godnych uwagi filmach, takich jak Skok (1967) i Sól ziemi czarnej (1969) Kazimierza Kutza czy Życie w rodzinie (1980) Krzysztofa Zanussiego (1971).
Potem Biczycki wystąpił w kilku innych filmach, m.in. w Dreszczach Wojciecha Marczewskiego, Magnat w reżyserii Filipa Bajona czy Cienie w reżyserii Jerzego Kaszubowskiego. Jego rola w filmie „Quacker” w reżyserii Jerzego Hoffmana zapada w pamięć na długie lata. Maciej Dobrzyski, rola, którą Jerzy Biczycki zagrał w filmie Pan Tadeusz, była ostatnim występem aktora na ekranie. W ciągu swojej 36-letniej kariery w branży filmowej zagrał ponad 70 różnych ról.
Jego ostatnią kreacją była Miarka za miarkę Szekspira, w której Tadeusz Bradecki wyreżyserował go w roli Escalusa. Ostatni spektakl wyreżyserował Aleksander Fredro Śluby panieńskie w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, gdzie grał także rolę Radosta.
Jerzy Biczycki to aktor znany z występów uznawanych za „ponadczasowe”. Mimo upływu czasu, filmy, w których pojawia się, nadal biją rekordy pod względem ilości pieniędzy, jakie przynoszą z kasy. Za rolę w filmie Bogumi Niechcic otrzymał liczne odznaczenia i wyróżnienia. Uhonorowany nominacją do Oscara.
Jego pierwsza żona, aktorka Elżbieta Willówna, wyszła za mąż w latach 60., z którą miał córkę Magdalenę. Elżbieta z Godorowskich, teatrolog i polityk, została jego drugą żoną po kilkuletnim rozwodzie z pierwszą żoną. Razem mieli syna o imieniu Jan (ur. 1982).
Ponadto był aktywnym członkiem Unii Demokratycznej i Unii Wolności, które są organizacjami politycznymi. W 1991 roku kandydował z listy Zjednoczonych Demokratów jako kandydat do Senatu Województwa Tarnowskiego. Do osiągnięcia wymaganej liczby 39.150 głosów dzieliło go tylko 1800 głosów.
Podczas obchodów 10-lecia pierwszego przeszczepu serca w Krakowie, które odbyły się we wrześniu 1998 roku, po raz ostatni wystąpił publicznie przed śmiercią. Wiersz Wisawy Szymborskiej recytował wówczas na głos Jerzy Biczycki. Jak stwierdził wcześniej na scenie, przystąpił do odczytania: „Dziękuję ci serce, że nie marudziłeś, że zawracałeś sobie głowę, bez pochlebstw, bez nagrody, z wrodzonej pracowitości”.
2 października 1998 zmarł po zawale serca w szpitalu. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W 2001 roku na budynku Starego Teatru odsłonięto pamiątkową tablicę z głową Jerzego Bińczyckiego.
Odniósł sukces w dziedzinie architektury, pracując na własną rękę. Po asystowaniu przyjaciołom w budowie ich domów, zaczął budować swój własny. Jednym z jego najbardziej cenionych hobby była pielęgnacja ogrodu. Jan Nowicki, który był jego przyjacielem, wspominał go jako rolnika. W skansenie w Sierpcu, w którym kręcono zdjęcia do Pana Tadeusza, Biczycki zapytał o konstrukcję dachu karczmy. Zobaczył dach kryty strzechą, który był dokładną repliką tego z jego wizji.