Zbigniew Brzezinski

Zbigniew Brzezinski; Dyplomata i politolog Zbigniew Kazimierz Brzeziski (28.03.1928 – 26.05.2017). W latach 1966-1968 był doradcą prezydenta Lyndona B. Johnsona. Od 1977 do 1981 pełnił funkcję doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy’ego Cartera. Pełnił również funkcję doradcy prezydenta Jimmy’ego Cartera.

Zbigniew Brzezinski
Zbigniew Brzezinski

Dr Zbigniew Brzeziski przeszedł do historii, kiedy stał się pierwszą osobą polskiego pochodzenia, która awansowała na ważne stanowisko w rządzie Stanów Zjednoczonych. Był też pierwszą osobą polskiego pochodzenia, która uzyskała stopień doktora.

Zbigniew Brzeziński urodził się w Warszawie, w Polsce, w zamożnej rodzinie rzymskokatolickiej wywodzącej się z Brzean, które znajdują się w województwie tarnopolskim. Rodzicami Brzezińskiego byli Leonia Brzeziska i Tadeusz Brzeziski, polski ambasador stacjonujący w Niemczech w latach 1931-1935.

Brzeziński pierwsze dwa lata studiów wyższych spędził w Loyola College w Montrealu. W 1945 zapisał się na Uniwersytet McGill, gdzie w 1949 uzyskał tytuł Bachelor of Arts, aw 1950 tytuł Master of Arts. Oba stopnie dotyczą sztuk wyzwolonych. Następnie Brzeziński kontynuował naukę na Uniwersytecie Harvarda pod kierunkiem Merle Fainsoda, gdzie badał Związek Radziecki i powiązania między Rewolucją Październikową, państwem Włodzimierza Lenina i działaniami Józefa Stalina na potrzeby jego rozprawy doktorskiej.

Trudno opowiedzieć historię zaangażowania Stanów Zjednoczonych w zimną wojnę, nie wspominając o Zbigniewie Brzezińskim, który pełnił funkcję doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmy’ego Cartera. Podejście Stanów Zjednoczonych do polityki zagranicznej uległo zasadniczej zmianie pod wpływem Brzezińskiego, podobnie jak kariery niezliczonej liczby polityków. Jeden z największych wielkich strategów w historii Stanów Zjednoczonych w wyniku jego geopolitycznego przewidywania, pism naukowych i sugestii politycznych kierowanych do prezydentów na przestrzeni dziesięcioleci, od Lyndona Johnsona po Baracka Obamę.

Zbigniew Brzeziński wstąpił do Rady Stosunków Zagranicznych w 1960 roku po złożeniu wniosku o członkostwo. Ponadto był zaangażowany w politykę, służąc jako doradca w kwestiach spraw międzynarodowych w administracjach zarówno Johna F. Kennedy’ego, jak i Lyndona B. Johnsona. Stał się ekspertem od polityki sowieckiej i bloku wschodniego, zdobywając jak najwięcej informacji na te tematy. W 1960 rozpoczął karierę jako profesor uniwersytecki na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, gdzie założył i pełnił funkcję pierwszego dyrektora Instytutu Spraw Komunistycznych. W tym czasie był również członkiem wydziału.

Swoją pracę naukową łączył z udziałem w sprawach politycznych. Kierował Centrum Badań nad Komunizmem, gdy był na Uniwersytecie Columbia. Madeleine Albright i William Odom to dwie godne uwagi osoby, które uczęszczały do ​​jego szkoły.

W 1977 r. Brzeziński został powołany przez administrację Jimmy’ego Cartera na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego. Jeśli chodzi o podejście Stanów Zjednoczonych do polityki sowieckiej, opowiadał się za zdecydowanym stanowiskiem.

Odegrał znaczącą rolę w uzdrowieniu stosunków z Chinami, co ostatecznie doprowadziło do powstania ambasad w obu narodach w 1979 roku.

Zbigniew Brzezinski

Za prezydentury Ronalda Reagana Brzeziński został powołany na członka prezydenckiej Komisji ds. Walki Chemicznej w 1985 r. W latach 1987 i 1988 był członkiem Komisji ds. Zintegrowanej Rady Bezpieczeństwa Narodowego-Departamentu Obrony Term Strategy, nad którym pracował podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych. Ponadto był członkiem Prezydenckiej Rady Doradczej Wywiadu Zagranicznego w latach 1987-1989.

W czasach, gdy George H.W. Bush został prezydentem, Brzeziński został mianowany wiceprzewodniczącym National Security Advisory Task Force.

Pan Brzeziński, który identyfikował się jako Demokrata, miał idee, które skłoniły go do wypowiedzenia się, między innymi, przeciwko „chciwości” amerykańskiego systemu, który utrwalał nierówności. Te poglądy skłoniły go do wypowiedzenia się przeciwko systemowi amerykańskiemu. Jeden z nielicznych autorytetów w sprawach międzynarodowych, który sprzeciwił się inwazji na Irak w 2003 roku, był czołowym przeciwnikiem ataku.

W sierpniu 2007 roku Brzeziński wyraził poparcie dla kandydatury Baracka Obamy na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

W 2000 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Brzeziski był płodnym pisarzem, który współpracował z wieloma magazynami na całym świecie, wśród których znalazły się między innymi znakomity New York Times i tygodnik Newsweek. Kilkanaście publikacji, z których zdecydowana większość koncentruje się na Związku Radzieckim, a także innych byłych rządach komunistycznych, zostało przez niego opublikowanych lub współautorami w trakcie jego kariery. Należą do nich książki „Blok sowiecki” (1960), „Między dwoma wiekami” (1970), „Władza i zasada” (1983) oraz fenomenalnie udany „Plan gry” (Plan gry – USA vs. ZSRR), który został opublikowany w 1986 roku.

Emilie Benes, rzeźbiarka czeskiego i amerykańskiego pochodzenia, była jego żoną, a para miała razem troje dzieci (wnuczka drugiego prezydenta Czechosłowacji, Edvarda Bene). Jego młodszy syn, Mark Brzeziński, urodził się w 1965 roku i jest prawnikiem. Pełnił funkcję ambasadora Stanów Zjednoczonych w Szwecji (2011-2015) i ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce (2015-obecnie) (2015-obecnie). W Radzie Bezpieczeństwa Narodowego prezydenta Clintona był głównym źródłem informacji na temat Rosji i spraw południowoeuropejskich (od 2022 r.). Mika Brzeziński jest prezenterką telewizyjną i współprowadzącą codzienny poranny program Morning Joe w MSNBC.

Urodziła się w 1967 roku i znana jest z regularnych analiz i czytania nagłówków wiadomości w programie. Jego najstarszy syn, Ian Brzeziński, urodził się w 1963 roku i jest obecnie Senior Fellow w Programie Bezpieczeństwa Międzynarodowego w Radzie Atlantyckiej. Jest również członkiem Grupy Doradców Strategicznych Atlantic Council. Kariera Iana obejmuje pracę jako zastępca asystenta sekretarza obrony na Europę i NATO, a także pracę jako dyrektor w Booz Allen Hamilton. Booz Allen Hamilton jest firmą doradczą (2001–2005).

Zbigniew Brzezinski
Zbigniew Brzezinski

Zbig był jednym z imion, które ludzie nazywali go.

Brzeziński zmarł 26 maja 2017 r. w szpitalu Inova Fairfax w Falls Church w stanie Wirginia. Miał 89 lat. 9 czerwca odbyła się msza pogrzebowa na jego cześć w katedrze św. Mateusza w Waszyngtonie, Dystrykt Kolumbii.

W mediach społecznościowych córka pani Brzezińskiej złożyła następujące oświadczenie:
„Mój ojciec odszedł dziś spokojnie. Był znany swoim przyjaciołom jako Zbig, wnukom jako szef, a żonie jako wieczna miłość jej życia. Po prostu znałem go jako najbardziej inspirującego, kochającego i oddanego ojca. dziewczyna mogłaby kiedykolwiek mieć. Kocham cię tato #HailToTheChief” – napisała na Instagramie jego córka Mika, współprowadząca program MSNBC „Morning Joe”.

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *