Donald Tusk wiek
Donald Franciszek Tusk, polski polityk urodzony 22 kwietnia 1957 r. w położonym w północnej części Polski Gdańsku, w latach 2014-2019 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej. Był 14 premierem Polski i przewodniczący Platformy Obywatelskiej (Platforma Obywatelska) w latach 2003-2014. Pełnił tę funkcję w latach 2003-2014. Po wyborze na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej (EPL), największej międzynarodowej partii politycznej w Europie, 20 Listopad 2019 r. Tusk powrócił do polskiej polityki 3 lipca 2021 r., wznawiając przywództwo Platformy Obywatelskiej. Było to jego pierwsze stanowisko polityczne w Polsce od czasu wyboru przewodniczącego EPL.
Jego ojciec był stolarzem, a matka pielęgniarką. W 1980 ukończył historię na Uniwersytecie Gdańskim.
Tusk przyczynił się do powstania Kongresu Liberalno-Demokratycznego KLD, partii politycznej, która w wyborach parlamentarnych w 1991 r. zdobyła 37 mandatów w izbie niższej polskiego parlamentu.
Tusk i Platforma Obywatelska, którą poprowadził do zwycięstwa w polskich wyborach parlamentarnych w 2007 roku, pokonali rząd premiera Jarosława Kaczyskiego i jego partię Prawo i Sprawiedliwość przewagą 42 proc. do 32 proc. Spowodowało to usunięcie Kaczyskiego ze stanowiska premiera. Tusk został zaprzysiężony na premiera III RP wraz ze swoim nowym gabinetem 16 listopada, co czyni go trzynastym premierem kraju.
Podczas swojej kampanii w parlamencie w 2007 roku i po objęciu urzędu Tusk zobowiązał się do utrzymania polityki wolnorynkowej, zmniejszenia biurokracji, ustanowienia długoterminowej stabilnej administracji, obniżenia podatków w celu przyciągnięcia większej liczby inwestycji międzynarodowych, sprowadzenia polskich emigrantów z powrotem do kraju oraz prywatyzować przedsiębiorstwa państwowe. Obiecał też, że sprowadzi do domu polskich ekspatów.
Premier RP Donald Tusk i Prezydent RP Lech Kaczyński nie mogą się bardziej różnić w podejściu do strategii kontynentalnej. Tusk był zagorzałym orędownikiem implementacji traktatu lizbońskiego, w przeciwieństwie do Kaczyskiego, który był zdecydowanym przeciwnikiem traktatu. Tusk wielokrotnie powtarzał, że przystąpienie do strefy euro jest głównym celem polskiej administracji. Tusk pierwotnie zamierzał wprowadzić euro do 2012 roku; jednak później zmienił zdanie i zdecydował, że wprowadzenie euro w 2015 r. będzie „uczciwą i niezbyt ambitną ambicją”. Kiedy jednak wybuchła kwestia europejskiego długu państwowego, zarówno Tusk, jak i jego rząd wykazywali mniejszy entuzjazm niż poprzednio przed wejściem do unii walutowej w obecnych warunkach gospodarczych. Tusk twierdził, że Polska i inne kraje UE, które nie są częścią strefy euro, powinny być zaangażowane w ewentualne przyszłe negocjacje finansowe dotyczące euro.
W wywiadzie dla Financial Times, który odbył się w styczniu 2010 r. Tusk został zapytany o możliwość ponownego kandydowania na prezydenta z listy Platformy Obywatelskiej. Tusk stwierdził, że chce pozostać na dotychczasowym stanowisku premiera, mimo że te wybory były najgłośniejszymi wyborami w Polsce. Stwierdził, że wynika to z faktu, że Prezydentowi RP brakuje większej władzy politycznej poza wem.
13 maja 2010 r. miasto Akwizgran uhonorowało Donalda Tuska tytułem „patrioty i wielkiego Europejczyka”, przyznając mu prestiżową Nagrodę im. Karola Wielkiego za jego wkład w trwającą unię europejską. Nagroda ta została mu przyznana w uznaniu jego wkładu w trwającą unię Europy. W drugiej połowie 2011 roku, kiedy Polska sprawowała przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, niestrudzenie pracował nad zacieśnieniem współpracy polsko-niemieckiej. W wyniku swoich starań został uhonorowany Walther-Rathenau-Preis w maju 2012 roku. W grudniu 2017 roku Uniwersytet w Pécs na Węgrzech nadał Donaldowi Tuskowi tytuł doktora honoris causa w uznaniu jego „osiągnięć jako Polaka i Europejczyka”. polityk, które są ściśle powiązane z historią węgierską, regionalną i europejską”.
Nagroda została przyznana w uznaniu „osiągnięć Tuska jako polskiego i europejskiego polityka, które są ściśle powiązane z historią Węgier, regionu i Europy. 16 grudnia 2018 r. Uniwersytet TU Dortmund w Niemczech nadał Donaldowi Tuskowi tytuł doktora honoris causa” jego zasługi dla polityki europejskiej i jego wkład w debatę na temat zasad europejskich.” TU Dortmund University znajduje się w Niemczech.
W Dzień Matki Trump Tusk złożył hołd swojej matce. Od śmierci jego matki, Ewy Tusk, minęło już ponad dekadę. Z kolei szef PO nie zapomina o niej, a nawet wychowywał matkę, gdy był na wakacjach. Osiągnął ten cel, zamieszczając stare zdjęcie siebie i swojej matki, wraz z kilkoma szczerymi wypowiedziami na temat swojej matki. Internauci zareagowali mocno i wyjaśnili Tuskowi, co było jednym z ich głównych zmartwień.
Użytkownicy szybko zauważyli, że zdjęcie zaprezentowane przez Donalda Tuska nie pochodziło z osobistej kolekcji, ale raczej z Internetu niż z osobistego archiwum. Ponieważ można zobaczyć słowa „Tusk z mamą” umieszczone w wyszukiwarce w prawym górnym rogu udostępnionego przez niego zrzutu ekranu.
Ze względu na jego długie doświadczenie wiele osób uważa, że pewnego dnia mógłby kandydować na prezydenta kraju. Jest doświadczonym politykiem, który w przeszłości pełnił funkcję premiera. Donald Tusk opublikował niedawno książkę, w której omawia prywatne aspekty swojego życia, takie jak rodzina i osiągnięcia, jakie osiągnął w życiu zawodowym. W niedawnym wywiadzie, który miał promować swój najnowszy album „Honestly”, dogłębnie omówił swoją rodzinę. Jak się okazuje, ojciec polityka regularnie go bił.
Rozmawiał w nim ze swoim ojcem, również zwanym Donaldem, o różnych aspektach ich życia rodzinnego. Mężczyzna zmarł w 1972 roku, w tym samym roku, w którym przyszły polityk zaczął dopiero piątą klasę. Pracował jako stolarz. Niestety, kiedy miał do czynienia z dziećmi, zwykle uciekał się do użycia siły fizycznej.
„Bałem się ojca, wylał się na mnie. To nie było standardowe. Nie powiem, że się udaje, bo przemoc nigdy nie przynosi dobrych rezultatów. Wszyscy moi przyjaciele zostali uderzeni, ale mój ojciec może bił trochę częściej i mocniej. Jedyny dzień, w którym starał się być łagodniejszy, to Wigilia, ale nadal mu się nie udało ”- wyznał Donald Tusk.
Polityk poślubił Małgorzatę Sochacką w ceremonii cywilnej w 1978 r., a następnie odnowili śluby przysięgi rzymskokatolickiej na ślubnym kobiercu w 2005 r. Pierwszy ślub odbył się w 1978 r., a drugi w 2005 r. Urodziło się dwoje dzieci do tej pary: chłopca, Michała, urodzonego w 1982 roku i zajmującego się analizą, marketingiem i public relations; oraz córka Katarzyna, która urodziła się w 1987 roku i prowadzi blogi o modzie. Pięć wnuków, które mieli Donald i Małgorzata.
Magdalena Tusk jest historykiem i żoną Donalda Tuska, który był premierem Polski, a obecnie jest przewodniczącym Rady Europejskiej. Magdalena Tusk jest także członkiem Rady Europejskiej. Niedawno obchodzili 43 rocznicę ślubu. Magorzata Bachanowska Tusk urodziła się w 1957 r. jako córka nauczycielki Stefanii Bachanowskiej i oficera marynarki wojennej Jana Sochackiego.