Papież Franciszek choroba
papież franciszek choroba; Franciszek jest argentyńskim księdzem jezuitą, który urodził się jako Jorge Mario Bergoglio 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires. Jest 266. papieżem i 8. suwerenem Państwa Watykańskiego od 2013 roku. Zanim został papieżem, Franciszek służył jako arcybiskup metropolita Buenos Aires i prymas Argentyny w latach 1998-2013, kardynał prymas w latach 2001-2013, przewodniczący Konferencji Episkopatu Argentyny w latach 2005-2011 oraz prefekt dykasterii
Rodzina
Był najstarszym z pięciorga dzieci Mario José Bergoglio (1908-1959), biegłego księgowego i Reginy Marii Svori (1911-1981). Mario Bergoglio urodził się we włoskim mieście Portacomaro, ale ostatecznie zamieszkał w Stanach Zjednoczonych. Buenos Aires było miejscem urodzenia Reginy Svori, udomowionej w północnych Włoszech i gospodyni domowej.
Edukacja
Kiedy miał zaledwie sześć lat, zapisał się do salezjańskiej szkoły Wilfrid Barón de Los Santos Angeles w Ramos Meja i tam rozpoczął formalną edukację. Jego wykształcenie techniczne zapewniła mu firma Hipólito Yrigoyen o nazwie Escuela Técnica Industrial, która została założona ku pamięci pierwszego demokratycznie wybranego prezydenta Argentyny. Po ukończeniu edukacji otrzymał certyfikat potwierdzający jego umiejętności jako technik chemik.
W wieku 21 lat zapisał się do seminarium duchownego znajdującego się w Villa Devoto na przedmieściach Buenos Aires. 11 marca 1958 wstąpił do zakonu jezuitów i zakończył naukę w instytucjach monastycznych w następujących miejscach: nowicjat jezuitów w Chile, Colegio Máximo San José w San Miguel na przedmieściach Buenos Aires oraz Colegio de la Inmaculada Concepción w Santa Fe, gdzie uzyskał odpowiednio licencjat i magisterium z literatury i psychologii. Wstąpił do zakonu jezuitów 11 marca 1958 r.
W latach 1967-1970 był studentem wydziału teologicznego w Colegio Máximo San José w San Miguel.
Kariera
Jego święcenia kapłańskie odbyły się 13 grudnia 1969 r., a tytuł biskupa pomocniczego Buenos Aires otrzymał w 1992 r. Po dodatkowym okresie pięciu lat został wyniesiony na stanowisko arcybiskupa miejscowej diecezji .
3 czerwca 1997 r. został wyniesiony na stanowisko arcybiskupa koadiutora, które piastował do śmierci kardynała Quarracino 28 lutego 1998 r. Przed mianowaniem tego człowieka własnym Ordynariuszem 30 listopada 1998 r. Zbór obrzędowy w Argentynie nie miał własnego przywódcy. Pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny przez sześć kolejnych lat, począwszy od 2005 roku, a skończywszy na 2011 roku.
W 2001 roku Jorge Maria Bergoglio został awansowany do stopnia kardynała przez Jana Pawła II, ówczesnego papieża. Kardynał Joseph Ratzinger z Niemiec, który jest obecnie papieżem Benedyktem XVI, wygrał wybory na następcę papieża Jana Pawła II w 2005 roku, mimo że Argentyńczyk był uważany za faworyta następcy polskiego papieża.
Jorge Mario Bergoglio został wybrany na nowego papieża 13 marca 2013 r., drugiego dnia konklawe. Otrzymał pięć głosów kardynałów. Biały dym, który powinien być zawiadomieniem o tej decyzji, pojawił się w powietrzu dokładnie o 19:06 czasu rzymskiego. Nowy papież postanowił przyjąć imię Franciszek na cześć św. Franciszka z Asyżu, który jest patronem potrzebujących i pokrzywdzonych. W ten sposób zakomunikował hierarchom Kościoła, że nadszedł czas, aby się ożywili i zrezygnowali z bezsensownych dóbr materialnych, aby skupić się na problemach, z którymi borykają się mniej szczęśliwi.
Oddając szacunek panowaniu Jej Królewskiej Mości Elżbiety II
Papież Franciszek wysłał telegram kondolencyjny do jej syna, nowo koronowanego króla Wielkiej Brytanii Karola III, w którym wspominał zmarłą królową Elżbietę II i wyrażał żal z powodu jej śmierci. Odniósł się do jej życia jako „przykładu poświęcenia się obowiązkom” i „niestrudzonej służby dla dobra”, które, jak twierdził, stanowiła przykładem przez całe życie.
choroba
W celu złagodzenia objawów uchyłkowatości okrężnicy papież Franciszek przeszedł operację w placówce Gemelli w dniu 4 lipca 2021 r. i podczas zabiegu usunięto mu część jelita grubego.
W grudniu papież Franciszek skończy 85 lat.Coraz częściej mówi się o możliwości jego ustąpienia ze stanowiska władcy i jeśli nie ze względu na podeszły wiek, to najprawdopodobniej ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Większość jego publicznych wystąpień w ostatnich tygodniach polegała na tym, że był przykuty do wózka inwalidzkiego; niemniej jednak jego stan zdrowia od kilku miesięcy budzi niepokój. Tak było np. podczas ceremonii, która odbyła się w poprzednią niedzielę na Placu św. Piotra, kiedy Franciszek ogłosił bł. Jana Pawła I, czy dwa dni wcześniej, gdy wręczał nominacje nowym kardynałom.
Kilka miesięcy temu papież Franciszek po raz pierwszy wystąpił publicznie siedząc na wózku inwalidzkim. Jest to bezpośredni skutek problemów z kolanem, które nękają Ojca Świętego od dłuższego czasu.
Arkadiusz Stempin, historyk i profesor watykański, twierdzi, że Papieża bał się interwencji chirurgicznej w kolanie ze względu na trudności, jakie nastąpiły po ubiegłorocznej operacji jelita grubego. W rezultacie zdecydował się na poruszanie się na wózku inwalidzkim i udział w fizjoterapii zamiast operacji kolana.
Od początku roku ludzie na całym świecie niepokoili się utykaniem papieża Franciszka, a także jego problemami związanymi z mobilnością. Rwa kulszowa to przewlekła choroba nerwów, która powoduje dyskomfort w dolnej części pleców, pośladkach i nogach, a także trudności w chodzeniu. Szeroko mówiono, że Papież cierpi na tę chorobę i sprawia mu to duże trudności. Podczas swojego życia Franciszek nazwał swoją chorobę „kłopotliwym gościem”.
Papież Franciszek zlekceważył ostry ból, którego doświadczał w kolanach, żartując, że ma „choroba zakonnicy”. Ten stan nazywa się „choroba zakonnicy”, ponieważ wierzono, że zakonnice złapały go spędzając tyle czasu na modlitwie na kolanach.
Cytaty
„Cnota jest przekonaniem, które przekształciło się w wewnętrzną i stabilną zasadę działania.“ — Franciszek (papież)
„Kult boga-pieniądza jest taki, że zapanowała filozofia wykluczenia dwóch biegunów życia ludzkiego, które są nadzieją narodów: młodych i starych. Wobec ludzi starych stosuje się skrycie eutanazję kulturalną.“ — Franciszek (papież)
„Rosnące różnice w dochodach to wynik ideologii, która wspiera absolutną autonomię rynków. I odbiera prawo do ich kontroli przez rządy, które są przecież odpowiedzialne za dobro wspólne. To nowa tyrania. (…) Dziki kapitalizm narzuca światu logikę zysku za wszelką cenę.“ — Franciszek (papież)
„Co mogę zrobić ja, zbieracz kartonów, pakowacz, sortowacz śmieci, skoro nie mam co jeść? Co mogę ja, rzemieślnik, wędrowny handlarz, tragarz, chłop, rybak, pozbawiony praw pracowniczych i dyskryminowany, pełen marzeń, ale bez szans na rozwiązanie moich problemów? (…) Dużo! Dużo możecie! Wy, najpokorniejsi, najbardziej wyzyskiwani, najbiedniejsi i wykluczeni, możecie zrobić dużo. Przyszłość ludzkości jest w waszych rękach. W waszej zdolności do samoorganizacji i dobijaniu się o twórcze alternatywy, o prawo do ziemi, pracy i dach nad głową. Sprawiedliwy podział owoców ziemi i ludzkiej pracy to nie filantropia, lecz moralny obowiązek.“ — Franciszek (papież)