Erwina rys ferens choroba
Erwina rys ferens choroba; Erwina Lilia Rys-Ferens była mistrzynią w łyżwiarstwie figurowym, która zdobyła tytuły w Polsce, Europie i na świecie. Zdobyła również medal olimpijski (ur. 19 stycznia 1955 w Elblągu, zm. 20 kwietnia 2022).
Po uzyskaniu dyplomu z Liceum w Elblągu w 1974 r. Ry-Ferens kontynuowała naukę na Akademii Wychowania Fizycznego. Po przejściu na emeryturę pracowała jako trener łyżwiarstwa szybkiego.
Uczestniczyła w całym zakresie dystansów na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1976, 1980 i 1988, od 500 metrów do 3000 metrów. Brała udział w olimpijskich biegach na 3000 i 1500 metrów w latach 1980, 1984 i 1988 i za każdym razem zajmowała piąte miejsce (3000 m).
Pełniła funkcję zastępcy dyrektora w Urzędzie Marszałkowskim Marszałka Województwa Mazowieckiego. W końcu została głównym specjalistą w zarządzie miasta Warszawy po przejściu przez kolejne stopnie.
Była mistrzynią Polski, zdobywając 83 tytuły i 50 rekordów krajowych w dyscyplinie łyżwiarstwa szybkiego.
Czterokrotnie startowała w igrzyskach olimpijskich, w Innsbrucku w 1976, Lake Placid w 1980, Sarajewie w 1984 i Calgary w 1988 i za każdym razem wielokrotnie kończyła w pierwszej dziesiątce (najwyższa pozycja była piąta).
Jej związek z partią polityczną był związany z Krajową Partią Emerytów i Emerytów. Była kandydatką SLD-UP w wyborach do Sejmu w 2001 roku, startując z listy kandydatów tej partii. Jako kandydatka z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego zwyciężyła w wyborach na radnego sejmiku mazowieckiego w 2002 roku. Próbowała kandydować z listy PSL w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku i wyborach do Sejmu w 2005 roku, ale obie próby nie powiodły się.
W 2006 r. została ponownie wybrana do sejmiku województwa, tym razem z listy Prawa i Sprawiedliwości. W 2007 roku złożyła rezygnację na rzecz klubu PiS i ponownie zaczęła uczęszczać na zebrania klubu radnego PSL. Była zamężną matką dwójki dzieci.
Tragiczną wiadomość o odejściu łyżwiarza po raz pierwszy podzielił Rafa Tataruch, prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego. W tym okresie była zaangażowana w walkę z rakiem. W pewnym momencie jej nastoletnich lat jej ciało zaczęło odpierać ciężką pracę i rygorystyczne treningi, którym wcześniej je poddawała.
Nie była w stanie chodzić, ale Erwinia Ry-Ferens nigdy nie traciła nadziei, że pewnego dnia będzie mogła samodzielnie zejść z wózka inwalidzkiego i znowu chodzić. Zmarła 20 kwietnia 2022 roku, co oznacza, że jej wiek 2022 był rokiem jej odejścia. Na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Puszkach 28 kwietnia tego roku odbyło się nabożeństwo żałobne ku czci jej życia i spuścizny.
Nasza mama wielokrotnie udowodniła swoją ogromną wolę walki na torze, a teraz nie poddaje się i walczy z rakiem. Rak kości odebrał jej to, na czym zbudowała jej karierę, silne nogi. Rak czuł się bardzo komfortowo i odbierał możliwość chodzenia. Mama nie czuje nóg i potrzebuje całodobowej opieki. Konieczna jest rehabilitacja i przystosowanie mieszkania do potrzeb osoby leżącej i na wózku inwalidzkim (m.in. łóżko ortopedyczne, łazienka dla osób niepełnosprawnych). Tak jak moja mama dawała z siebie wszystko dla Polski, tak teraz potrzebuje pomocy, by mogła funkcjonować na co dzień. Liczymy na Wasze wsparcie i mamy nadzieję, że teraz nie zawiedziecie jej wspierając ją, tym razem w jej wyzdrowieniu. Dziękuję za wszelką pomoc – napisał w opisie kolekcji syn polskiej legendy łyżwiarstwa szybkiego, Jan Filip Ferens.