leszek żebrowski córka
leszek żebrowski córka; Artykuł zawiera informacje dotyczące Leszka Ebrowskiego, polskiego historyka i ekonomisty (ur. 29 maja 1955, Warszawa).
Jego ojcem był Francois Ebrowski, ur. 1913, oficer Armii Krajowej i ZWZ, a następnie uwięziony z powodów politycznych w PRL (ur. 1922). Ukończył studia ekonomiczne na SGH i obecnie jest zatrudniony na zawodzie ekonomia.
Jego teksty na tematy historyczne ukazywały się w prasie polonijnej, m.in. w dziennikach Nasz Dziennik i Nasz Polska oraz na portalu pch24.pl. pch24.pl to także publikacja internetowa. W latach 90. jego teksty publikowane były w polskiej gazecie Nowy Wait i Gazecie Polskiej. Później jego raport ukazał się w kilku innych periodykach, takich jak „Nowe Pasty”, „Historia Do Rzeczy”, „Inne Oblicza Historii” czy „Gazeta Polska Codziennie”. Dostarczył wpisy do Encyklopedii „białych plam”, napisanej przez innego autora.
Jako historyk pracujący dla IPN jest często proszony o wygłaszanie wystąpień na różnych imprezach organizowanych przez instytut. Jego pisarstwo znalazło się w Biuletynie IPN, Radiu Maryja, Telewizji Tramwaj. Na kanale TV Leszek Żebrowski – Wyklci na YouTube filmy z 2017 roku przedstawiają go w różnych odsłonach. Filmy Zwycięstwo (1995) i Polska nam o nas przypomni (2002) oraz Odkryj prawdę (2007) Aliny Czerniakowskiej znalazły się wśród filmów o antykomunistycznym podziemiu w Polsce po II wojnie światowej, w których pojawiło się. Pracował także jako konsultant historyczny przy filmie Wyklęci.
Zwycięstwo ukazało się w 1995 roku. Polska przypomni nam o nas ukazała się w 2002 roku. Discover the Truth (2007) reż. Alina Czerniakowska Bitwa pod Rzbcem, Historia Roja (serial telewizyjny 2015, film fabularny 2016; reż. Jerzy Zaleski), Narodowe Siy Zbrojne. To fikcyjna relacja inspirowana rzeczywistymi wydarzeniami (film dokumentalny z 2016 r. w reżyserii Krzysztofa Dziewickiego).
W początkowej fazie prac wykopaliskowych w białostockim więzieniu odkryto 140 szkieletów osób rozstrzelanych przez rządy totalitarne.
Trzeba pamiętać, że siły zbrojne Związku Sowieckiego „działały” w Europie od 1939 do 1941 roku. Nie każdy schwytany Polak został wywieziony na wschód i nie każdy, kto został wywieziony na szubienicę, przeżył. Niestety, zanim zdążyli zostać potajemnie pochowani, jeden lub więcej z nich zmarło na miejscu zbrodni lub w okolicy.
W ślad za nim w regionie zaczęli osiedlać się Niemcy. Innymi słowy, do mniej więcej połowy 1944 r. kontrolowali oni, kto będzie żył, a kto umrze. Z drugiej strony, zważywszy na ich zaabsorbowanie „porządkiem” i „higieną”, nie powinno nas dziwić, gdyby zwłoki ich ofiar wywieziono poza miasto i tam pochowano. To miałoby sens, biorąc pod uwagę ich zaabsorbowanie tymi pojęciami. Armia Krajowa została rozwiązana 19 stycznia 1945 r., a następnego dnia, 20 stycznia 1945 r., ugrupowania narodowe utworzyły w zastępstwie Armii Krajowej Narodowy Związek Wojskowy. Następnie komenda powiatowa białostockiego NZW, zwana też „Chrobrym”, „XV”, mianowała na szefa łączności „Eugeniusza Serwusa”.